Søk om utvidet skjenketid under fotball-VM

Skjenkesteder i Øyer kan søke om midlertidig utvidet åpnings- og skjenketid under fotball-VM 2026.

Dette gjelder i perioden 11. juni til 19. juli 2026.

Slik søker du

Skjenkesteder som ønsker utvidet skjenketid, må sende søknad til Øyer kommune.

Søk om utvidet skjenketid

Søknadsfrist er 1. juni 2026.

Vedlegg:

  • bilde av storskjerm som skal brukes for visning av fotball-VM

Dette gjelder for utvidet skjenketid

  • For å få utvidet skjenketid må skjenkestedet vise direktesendte VM-kamper på storskjerm. Dette er et vilkår for å få innvilget søknaden.
  • Den utvidede skjenketiden kan gjelde fram til 30 minutter etter kampslutt, men ikke lenger enn til kl. 06.00.
  • Utvidet skjenketid gjelder kun for alkoholholdig drikk i gruppe 1 og 2.

Les hele saksfremlegget fra kommunestyret 30. april.

Korte fakta

Fotball-VM 2026 spilles fra 11. juni til 19. juli.

For Norge er dette historisk. Det er 28 år siden herrelandslaget sist spilte VM, og kvalifiseringen har skapt stor interesse over hele landet.

Stortinget vedtok 21. mai 2026 midlertidige endringer i alkoholloven. Endringene åpner for at skjenkesteder som viser direktesendte VM-kamper, kan få utvidet åpnings- og skjenketid.

Øyer kommunestyre vedtok 30. april 2026, i sak 49/26, at skjenkesteder i Øyer kan søke om midlertidig utvidet skjenketid under fotball-VM.