Suksess med bedre plantid i Øyers barnehager

Øyer kommune testet vikarbruk i barnehagene for å sikre pedagogene plantid. Resultatet var økt kvalitet og trivsel. Nå vurderes videre finansiering for å beholde ordningen.

Portrett av Anne Berit Nomerstad - Klikk for stort bilde Anne Kirsti Ryntveit

Øyer kommune fikk 250 000 kroner gjennom tillitsreformen for å sikre at pedagogiske ledere i barnehagene får brukt sin planleggingstid til beste for barna. Prosjektet har vært en suksess, og nå håper kommunen på videre finansiering.

God gjennomføring av plantid gir muligheter til å styrke profesjonsfellesskapet og pedagogenes handlingsrom.

Løsning: Vikarer i plantiden

Kommunen testet tiltaket i to barnehager. I Mosjordet barnehage ble det satt inn vikarer, slik at pedagogene kunne bruke hele plantiden sin. Resultatet var positivt: mindre stress, bedre planlegging og bedre pedagogisk innhold.

I Vidarheim barnehage ble det ikke satt inn vikarer i første runde, og undersøkelsen viste at mange opplevde plantiden som stressende og vanskelig å gjennomføre. Høsten 2024 fikk også denne barnehagen vikarer i plantiden – med samme gode resultater.

Veien videre

Prosjektet viser at tiltaket fungerer, men midlene fra tillitsreformen er brukt opp. Nå vurderer kommunen å finansiere ordningen videre. Hovedtillitsvalgt for Utdanningsforbundet i Øyer, Åse Kari Synslien, mener dette også kan bidra til å rekruttere flere pedagoger til kommunen.

– Dette har vært en viktig forbedring for både ansatte og barn. Vi håper tiltaket kan videreføres, sier hun.

Flere kommuner i Innlandet har brukt tillitsreformen til ulike forbedringer i barnehager og skoler. Fylkesleder Thore Johan Nærbøe mener erfaringene viser at tillitsreformen gir gode, lokale løsninger.

Denne artikkelen er basert på Utdanningsforbundets artikkel - “En suksesshistorie fra Øyer”. Les artikkelen i sin helhet på Utdanningsforbundet.no.